Hungary
I.Family Study – Hungary
Az I.Family tanulmány keretében a Pécsi Tudományegyetem Gyermekklinikája 2013. május- június között 2 felmérő központban (Pécsett és Zalaegerszegen ) összesen 437 vállalkozó kedvű résztvevő egészségi állapotát mérte fel. A jelen tanulmány a 2007-2012 között lezajlott IDEFICS tanulmányon alapszik, így az I.Family tanulmányba az IDEFICS-ben résztvevőket és családjukat hívtuk meg. Pécsett 110, a korábbi programban már vizsgált gyermek, 22 testvérük és 124 szülő vettek részt a tavaszi felmérésben. Zalaegerszegen 86 IDEFICS-es gyermek, 12 testvér, és 83 szülő tartotta fontosnak, hogy megismerje aktuális egészségi állapotát, és szolgáltatott adatokat az életmódjukról.
A tanulmány jelenlegi állása kapcsán Prof. Dr. Molnár Dénes az I.Family tanulmány magyarországi koordinátora az IDEFICS tanulmány szlogenjére utalva elmondta: „Több, mint 400-an már tudják, milyen íze van a brokkolinak, és azt is, hogy miért érdemes fogyasztaniuk.”
A résztvevők fontos információkat kaptak a jelenlegi egészségi állapotukról, és hogyan lehet esetleg javítani rajta. A tanulmány számukra az eddig megszokott vizsgálatokon túl új módszerekkel is megismerkedhettek. Ezek közül az új testösszetétel mérő készülék volt a legnépszerűbb, mely nagyobb pontossággal határozza meg a testtömegen túl a testzsír arányát, az izom tömeget, víztartalmat. A mérés eredményeit egy színes grafikonon kapták kézhez a résztvevők, amely révén saját adataikat a normál értékekhez viszonyíthatták; és a felmérő csapattól kérhettek tanácsokat. Egy 12 éves tinédzser az eredményeit látva ezt mondta: „Tudtam, hogy normál súlyban vagyok, azt viszont nem gondoltam volna, hogy a testösszetétel még mást is elárul.”
Érdeklődéssel fogadták a tinédzserek a számítógép alapú kérdőíveket, a táblagép vonzónak bizonyult a számára. A SACANA program főleg a szülők kíváncsiságát keltette fel. Számukra fontos az egészséges táplálkozás, és a diétás napló kiértékelése alapján megtudhatják, hogy családjuk étkezőasztalára valóban a számukra hasznos ételek kerülnek-e, vagy szükséges-e javítani rajta.
A neuropszichológiai tesztek közül a két számítógépes játék jellegű, a csacsi etetés és a kártyajáték, mint logikai feladvány sikert aratott a 8-10 éves korosztály körében.
Mind a szülők, mind a gyermekek lelkesen töltötték az étel-ital preferencia kérdőívet, mely ezáltal a korábbi íz-preferencia vizsgálat egyszerűsítéseként nem várt sikert jelentett.
PR0-Az vagy, amit, és ahogyan eszel
PR1-Kinek és miért fontos az IFamily tanulmány
PR2-Döntő szerepet játszik-e a család